כיצד מעצבים ספריות?

?כיצד מעצבים ספריות

עיצוב ספריות לבתים עם חדרי ארונות הנה פעולה מרתקת אשר טומנת בחובה לא מעט שיקולים אישיים. את עיקרם – נביא כאן לפניכם. בראש ובראשונה ישנה חשיבות לגובה המדף: האם לשמור על גובה מדף קבוע, האם לבנות מנגנון שמאפשר לבעל הספרייה לשנות ידנית את גובה המדף, או שמא – לייצר מראש מספר סוגים של מדפים בגבהים שונים? נבחן כל אחת מהאפשרויות הללו ונגלה שכל אחת מהן משמשת לסוג אחר של צרכנות ספרים.

מדפים בעלי תאי אחסון בגודל קבוע

לרוב – מדובר בתאים בהם גודל האחסון גדול על מנת לאפשר לכם לאחסן גם ספרים ארוכים וגבוהים מבחינת הכריכה. היתרון מתבטא ברב התכליתיות של המדף, אולם יש בזה גם חסרון משום שבל נשכח כי מדובר במדפים שהגודל שלהם גם קבוע וגם לא ניתן לשינוי. המשמעות שלא ניתן לאחסן, למשל, ספרי תנ”ך נמוכים, תקליטורים ושאר מדיות וספרים נמוכים. האחסון שלהם ייראה כמו אחסון במחסן ולא לשם כך נועדה ספרייה. על כן, נבחן פתרונות עיצוב ספריות מסוגים אחרים.

מדפים בעלי תאי אחסון בגודל משתנה

לכאורה, התאים נראים כמי שגודלם קבוע, אלא שהלכה למעשה ניתן לשנות זאת, משום שהמדף אינו ממוסמר לספרייה אלא מונח על זיזים שניתן לעקור ללא מברג ולחבר לחורים מהקומה מתחת/מעל. היתרון הוא שניתן לשנות באופן דינאמי את הספרייה בהתאם לצרכים שלכם מבחינת ספרים ומדיות. החסרון הוא – שטכניקת העיצוב הזו נראית מודרנית מדי, ועל כן מיושנת במונחים של ימינו: כיום – עיצוב בתפוצה נרחבת הוא כזה המתבסס על חזרה למקורות, תוך הנחלת מראה עתיק/כפרי. אשר על כן – נבחן אפשרות נוספת.

מדפים בעלי תאי אחסון בגודל קבוע במגוון רחב

הנגרייה/פס הייצור במקרה זה ייצרו בכל שורה, למשל – תא בגובה 20 ס”מ, תא בגובה 10 ס”מ ותא בגובה 8 ס”מ. התאים הללו יאפשרו לכם לחלק את מושאי האחסון שלכם בין ספרים, ספרים עם כריכה נמוכה ומדיות מוזיקה. מבחינת הסדר, אתם שומרים עליו באופן מקסימלי, אולם בשל כך שהכל קבוע בספרייה הזו לא ניתן להוסיף עוד מדפים, ותהיו תלויים במקום כבר הוקצה לכם. לכן – יש לחשוב היטב איזו ספרייה רוצים, ולקחת בחשבון מידות של כל המדיות והספרים שלכם על מנת שלא ייווצר חוסר מקום.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s